Discipliniranje djeteta
Što je discipliniranje?
- Učenje djeteta ponašanju koje je društveno prihvatljivo i u skladu s pravilima obitelji
- Učenje kako kontrolirati svoje ponašanje.
- Učenje kako razlikovati ispravno od pogrešnog i donositi pametne i mudre odluke.
Čemu discipliniranje uči djecu?
- Da nakon svake aktivnosti slijede posljedice (dobre ili loše).
- Da smo svi odgovorni za svoje ponašanje.
- Da svi imamo pravo i mogućnost izbora.
- Da postoje granice i da su one svima korisne
Disciplinirano dijete – odgovorno, aktivno, surađuje, zna samostalno odlučivati, poštuje članove obitelji, svoje prijatelje i druge ljude
Nedisciplinirano dijete – neodgovorno, pasivno, ne surađuje, nije samostalno, nema osjećaja poštovanja za druge
Zašto roditelji primjenjuju kažnjavanje?
- Brzo je i lako.
- Ne znaju za druge metode.
- Nameće djetetu svoju moć.
- Daje oduška frustraciji odrasle osobe
- Ono samo zaustavlja neprimjereno ponašanje u trenutku kažnjavanja.
- Može ostvariti kratkoročan cilj, ali ometa ostvarenje dugoročnog cilja – razvoja samokontrole i samodiscipline
Zašto treba reći NE batinama?
- Batine uče djecu da je u redu tući druge kad smo ljuti.
- Batine mogu ozbiljno ozlijediti djecu.
- Batine uče djecu strahu i osveti.
- Katkad batine postanu i “nagrada” – kod djece koja ne dobivaju dovoljno pažnje od roditelja, dogodi se da je i negativna pažnja bolja nego nikakva.
- Batine uče djecu da je u redu tući one koje volimo i slabije od sebe.
- Batine uče djecu da je u redu nasiljem rješavati probleme.
- Batine ne uče djecu razlikovanju poželjnog od nepoželjnog ponašanja jer kažnjavaju samo nepoželjno
Kako disciplinirati djecu i što je djeci potrebno:
Postavljanje granica i usmjeravanje djece se odnosi na postavljanje i poštivanje standarda prikladnog ponašanja, definiranje nedoličnog ponašanja te pružanje dobrog primjera djeci. Djeci su potrebne granice i usmjeravanje radi vlastite sigurnosti i razvitka vlastitih vrijednosti.
Potičite razvoj samodiscipline kod svog djeteta – Dobra disciplina je ključ koji podržava učenje i obrazovanje koje naša djeca trebaju. Djeca su bolji učenici ako preuzmu odgovornost za svoj uspjeh u školi. Samodisciplinirani ljudi imaju više šanse za uspjeh u svemu čega se prihvate.
Budite model ponašanja svojoj djeci – Ponašajte se onako kako želite da se vaša djeca ponašaju jer djeca uče promatrajući svoje roditelje. Ako roditelji lažu, vrijeđaju druge, psuju i upotrebljavaju nasilje i djeca će se tako ponašati. Ako imate neku lošu naviku ili ponašanje koje ne želite prenijeti na svoju djecu, prekinite ih kako vas djeca ne bi oponašala. Nemojte djeci govoriti da nešto ne čine, a da to pritom sami činite.
Slušajte svoju djecu – Koliko dobro zaista poznajete svoje dijete? Kada ste zadnji puta opušteni sjeli pored svoga djeteta i zapitali ga što ga čini sretnim? Što ga rastužuje? Svakoga dana posvetite barem nekoliko minuta razgovarajući i slušajući svoje dijete.
Nagradite i pohvalite dobro ponašanje – uvijek se sjetite pohvaliti napore vašeg djeteta, ako dobije dobru ocjenu iz predmeta koji mu nije omiljen, ako je dijete neuredno, pohvalite ga kada pospremi iza sebe i sl. Na ovaj način ćete najlakše potkrijepiti poželjna ponašanja koja želite da vaše dijete usvoji.
Kazna uvijek mora biti primjerena (ne)djelu – Kazna nikad ne bi smjela biti prestroga tj. stroža od samog neposluha. Na primjer, vaše dijete se ujutro teško budi jer kasno liježe u krevet. Kazna neka bude raniji odlazak na spavanje. Ujutro kada se ustane odmoreno i dobre volje, pohvalite ga zbog toga.
Dopustite djetetu da sudjeluje u kreiranju pravila – Ako dijete vjeruje da je sudjelovalo u postavljanju pravila i granica primjerenog ponašanja u većoj će se mjeri istih i pridržavati.
Budite dosljedni u odgoju – svaki roditelj bira koji će roditeljski stil primjenjivati u odgoju svog djeteta. Ako je u tome dosljedan i strpljiv, što mnogim prezaposlenim roditeljima nedostaje, zadobit će povjerenje djeteta iz kojeg dijete razvija povjerenje u sebe i druge ljude te će se razviti u zrelu i odgovornu odraslu osobu. Dijete roditelja čije ponašanje nije dosljedno (npr. u jednoj situaciji kažnjavaju dijete zbog ponašanja koja inače ne kažnjavaju, a drugi put mu dopuštaju sve što hoće jer su umorni) ne znaju što smiju, a što ne smiju, zbunjeni su, nesigurni te sumnjaju u roditeljsku ljubav.
Ne zaboravite:
- Lakše je poticati dobro ponašanje nego ispravljati loše
- Stvari koje se koriste kao nagrade nikada ne smiju zamijeniti roditeljske emocije ili roditeljsko prepoznavanje djetetovih potreba što je presudno za zdrav
- Dajte djetetu mogućnost izbora. Time dobiva osjećaj neovisnosti i samostalnosti (npr. Hoćeš li postaviti stol za ručak ili ćeš iznijeti smeće?).